Taşımacılık sektörü yeni teknolojilere açık bir sektör müdür?

Taşımacılık sektörü yeni teknolojilere açık bir sektör müdür? Sorusu üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Hizmet sektörü içinde yer alan birçok iş için bu soruya “evet” derken, nakliye sektörü için böyle bir soru sorduğumuzda bunu abes olarak değerlendirebiliriz.

Halbuki çok değil bundan aşağı yukarı on yıl önce, özellikle son katlara, eşya çıkarılması gerektiğinde insanların en büyük endişesi, işçilerin eşyaları kırmadan çıkarması, kapıdan geçirmesi ve istenilen yere yerleştirmede istenmeyen sorunların yaşanmasıydı. Eşyalar taşınırken kırılır, çizilir veya çarpmalardan dolayı bozulurdu. İlk başlarda kara düzen şeklinde verilen taşımacılık hizmeti zamanla güvenin ne kadar önemli olduğunu kavrayarak taşınacak eşyaları sarmaya başladı. Bu firmaların müşteriye sundukları özenin göstergesi haline geldi. Daha sonra bu hizmetin yanına ‘profesyonel taşımacılık’ kavramı adı altında “Siz oturun, biz sizin yerinize eşyalarınızı paketler ve güven içinde gidecekleri yere kadar taşırız” hizmeti verilmeye başlandı. Bugün gelinen son noktada eşyalar, bu iş için geliştirilmiş asansörlerle istenilen kata çıkarılmaktadır.

Ya nakil esnasında firmalar hizmet talep edene ne gibi yenilikler sunmaya başladı? Önemli olan sadece eşyaları kazasız belasız evin içine taşımak değil aynı zamanda onları kırmadan istenilen adrese ulaştırmaktır. İşte burada hizmet anlayışına yine profesyonel bakış açısı girer. O da bu iş için uygun iş gücü kullanımı. Unutulmamalıdır ki insana hizmet yine insan ile olur. Firma bünyesinde çalışan elemanların az çok eşyayı yerinde demonte ve taşındıkları yerde yine orijinal haliyle monte etme becerisi gösterebiliyor olması günümüzde güvenli naklin anahtarı konumundadır. Tabi ki buna bir de uygun nakil araçlarını eklemek lazım.

Günümüzde tek başına insan gücü ya da teknolojinin hiçbir işe yaramadığını öğrendik. Bu alanda süreklilik göstermek isteyen nakliye firmalarının kendi bünyesinde, müşteri talebine uygun, onların ihtiyacına cevap verecek teknolojik araçları bulundurması kadar bunları doğru ve verimli kullanacak beceriye sahip elemanları da çalıştırması önemlidir. Firmaların, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, yıllara dayalı edindikleri deneyimi teknoloji ile birleştirmeye; misyon ve vizyonlarını buna göre oluşturmaya ihtiyaçları vardır. Bu yenilenmiş bakış açısı eşya taşımacılığı sektörünün Ar-Ge’sidir.